• Start
  • Blog
  • Wsparcie dostępności cyfrowej (WCAG) w Joomla 4

Wsparcie dostępności cyfrowej (WCAG) w Joomla 4

Jedną z najważniejszych funkcji Joomla 4 jest obsługa dostępności cyfrowej tzw. WCAG. Joomla! oferuje wiele funkcji, w tym wbudowaną dostępność szablonów frontendu i backendu.

Nie ma potrzeby inwestowania w żadne zewnętrzne rozszerzenia ani dodatki. Dzięki tej funkcji każdy może zarządzać witryną Joomla. Jest to fantastyczne udogodnienie dla osób, które borykały się wcześniej z brakiem dostępności cyfrowej w systemie Joomla.

Dzięki tej funkcji Twoja witryna będzie zgodna z wytycznymi WCAG i w pełni dostępna dla użytkowników niepełnosprawnych.

Co to jest dostępność cyfrowa?

Dostępność odnosi się do projektowania stron internetowych tak, aby były przydatne dla osób niepełnosprawnych. Ma to na celu zapewnienie, że Twoja witryna internetowa jest zbudowana w odpowiedni dla nich sposób. Termin obejmuje osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osoby z problemami ze wzrokiem lub osoby z niepełnosprawnością fizyczną, daltonizmem czy upośledzeniem słuchu.

Koncepcja i realizacja dostępności są jednymi z podstawowych aspektów współczesnych trendów i technologii projektowania stron internetowych. W sieci wszyscy użytkownicy muszą mieć ten sam dostęp.

Dostępność w witrynach internetowych przynosi korzyści nie tylko czytelnikom, ale także właścicielom witryn. Możemy uzyskać dostęp do sieci za pomocą sterowania klawiaturą, ulepszeń wizualnych i czytania z ekranu.

Opracowano zestaw wskazówek, aby Twoja witryna była dostępna. Właściciele witryn, programiści, deweloperzy, twórcy treści i wszyscy inni, którzy przyczyniają się do tworzenia i utrzymywania witryny internetowej, mogą i często muszą przestrzegać tych wytycznych.

Sprawdź widget dostępności dla Joomla / WordPress.

Jak włączyć funkcje dostępności w witrynie Joomla?

Otwórz zaplecze Joomla 4. Przejdź do „System” i do „Plugins”.

System plugins Joomla 4

Teraz w „polu wyszukiwania” wpisz „accessibility”, aby łatwo znaleźć odpowiedni dodatek. Pojawi się na liście. Domyślnie dodatek jest wyłączony. Należy go włączyć.

System plugin J4

Jak widać, istnieje opcja wyboru miejsca, w którym chcesz włączyć pasek narzędzi „accessibility”.

Strona i zaplecze

Możesz go włączyć tylko dla Administratora (Backend) lub Witryny (Frontend) lub też dla obu z nich. W ten sposób dodasz pasek narzędzi ułatwień dostępu na swojej stronie Joomla.

Dodatek umożliwia zarządzanie rozmiarem tekstu, odstępami w tekście, zarządzaniem kolorami i korzystaniem z wielu innych opcji.

Zobacz przykład na stronie frontowej:

Przycisk obsługi opcji dostępności

Opcje dostępności na stronie frontowej

Kolorystyka

Wytyczne WCAG 2.0 dotyczące obsługi dostępności cyfrowej dotyczą także kolorów, które można wybrać w panelu administracyjnym Joomla 4. Wytyczne WCAG informują o rodzaju kolorów (w porównaniu do koloru tła), jakie można zastosować w tekście strony, a także o odpowiedniej minimalnej wielkości czcionki.

  • Kolor interfejsu jest zgodny z wytycznymi i jest dostępny dla użytkowników z problemami ze wzrokiem.
  • Wymagania ściśle określają, że kontrast interfejsu użytkownika powinien być większy niż 4,5:1.
  • Interfejs jest lekki i przejrzysty, a wybrany kontrast kolorów deski rozdzielczej w Joomla 4 wynosi 4,8:1.
  • Nowy panel administracyjny Joomla 4 jest dostępny w dwóch kolorach: ciemnoniebieskim (pasek boczny) i jasnoszarym (pełny interfejs użytkownika).
  • Kontrast kolorów używany w CMS jest zgodny z wytycznymi WCAG 2.0.

Kolorystyka Joomla 4

Panel sterowania

Panel sterowania w Joomla 4 zapewnia ulepszony interfejs dla lepszej pracy. Użytkownik może go skonfigurować oraz ustawić dostępność i lokalizację elementów panelu, co pozwoli na szybki dostęp.

W interfejsie administratora Joomla 4 pasek boczny pulpitu zawiera elementy, po których można łatwo poruszać się między menu, treścią, mediami, komponentami i szablonami.

Pozwala użytkownikowi z narzędziami ułatwień dostępu szybko uzyskać wszystko bez konieczności zbędnego wyszukiwania. Struktura interfejsu użytkownika umożliwia przełączanie elementów, a wyszukiwanie elementów menu jest łatwe i bezproblemowe.

System menu Joomla 4

Obsługa klawiatury

Jedną rzeczą, o której należy wspomnieć w kontekście dostępności, jest zapewnienie, że wszystkie treści i linki w Twojej witrynie są dostępne za pośrednictwem klawiatury. Aby tak to działało, użyj odpowiednich znaczników struktury HTML.

Widget dostępności (WCAG 2.1) Sprawdź widget WCAG dla WordPress / Joomla

Podsumowanie

Wprowadzona obsługa dostępności cyfrowej (WCAG) w Joomla 4 jest kluczowym krokiem w rozwoju tego systemu zarządzania treścią.

Joomla 4: Poznaj nowego Media Managera

15 lat doświadczeń z Joomla! CMS

Stwórz a nami własną strone internetową
używajcąc naszych elastycznych szablonów dla Joomla

INDICO S.C.

ul. Przyjaźni 9, 84-215 Gowino, registered in Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnosci Gospodarczej
NIP/VATID: PL5882424318

Copyright © 2009-2021 Joomla-Monster.com All rights reserved.

Joomla-Monster.com and this site is not affiliated with or endorsed by The Joomla! Project™. Any products and services provided through this site are not supported or warrantied by The Joomla! Project or Open Source Matters, Inc. Use of the Joomla!® name, symbol, logo and related trademarks is permitted under a limited license granted by Open Source Matters, Inc.