Skip to main content

Jak zainstalować i skonfigurować język w Joomla 3?

1

Jednym z kluczowych punktów wyrózniających Joomla jest rozbudowana kontrola języka i zdolność do tworzenia wielojęzycznych stron internetowych.
Nowa funkcja zaimplementowana w Joomla 3.x (oraz od 2.5.6) powoduje, że Extensions Manager, zawiera teraz nową kartę: Instalacja języków, gdzie można znaleźć wszystkie pakiety językowe kompatybilne z Joomla 3.x i zainstalować je bezpośrednio z zaplecza Joomla.
W tym poradniku pokażemy jak zainstalować i zmienić język strony w Joomla 3.

Instalacja

Istnieją dwa sposoby na instalację nowego języka w Joomla 3

Instalacja nowego języka przy użyciu Extension manager


Jednym sposobem jest użycie funkcji Extension manager -> Install languages . Procedura zainstalowania języka za pomocą menedżera rozszerzeń jest dość prosta.
Zacznijmy od przejścia do menedżera rozszerzeń.

 

2

 

W interfejsie programu Extension Manager, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij na "Install languages". To działanie spowoduje przejście do strony "Install Accredited Language Translations".
 2. Kliknij na przycisk "Find languages", aby odświeżyć listę dostępnych języków.
 3. Szukaj konkretnego języka przy użyciu funkcji wyszukiwania.
 4. Zaznacz pole wyboru obok języka, który chcesz zainstalować.
 5. Kliknij na przycisk "Install".

 

3

Po udanej instalacji języka powinieneś zobaczyć obraz podobny do tego poniżej.

 

4

Instalowanie nowego języka za pomocą menedżera Języków

Innym sposobem, który może być użyty do zainstalowania nowego języka na swojej stronie internetowej jest korzystanie z menadżera języków.

 

5

 

W interfejsie Language Manager kliknij na przycisk "Install language " w pasku narzędzi.

 

6

Zasadniczo, klikając na przycisk "Install language" przeniesiesz się ponownie do strony "Install Accredited Language Translations". Instalacja nowego języka została już wyjaśniona wcześniej w tym tekście.

Konfiguracja języka

Po zainstalowaniu nowego języka na stronie internetowej, można go ustawić jako domyślny na froncie strony (1), ustawić jako domyślny w zapleczu strony (2), można również (w przypadku, gdy opracowujesz wielojęzyczną strony internetowej) stworzenie dodatkowej konfiguracji dla wielu języków (3) lub, w przypadku gdy okaże się, że tłumaczenie niektórych stałych językowych nie jest prawidłowe dla zainstalowanego języka, można również utworzyć nadpisanie języka.

 

7

Pierwsze dwie możliwości są całkiem zrozumiałe i nie trzeba zbyt wiele o tym pisać. Wystarczy wybrać język i kliknąć na przycisk "Domyślnie" na pasku narzędzi Joomla. To ustawi wybrany język jako domyślny dla wybranej strony internetowej (strona lub część Administratora).

Tworzenie nowego języka treści.

Jeśli budujesz wielojęzyczną stronę internetową, zanim będzie można korzystać z dodatkowego języka na stronie internetowej, należy skonfigurować nowy język treści. Na przykład, dla zainstalowanego języka polskiego, trzeba by wykonać następujące czynności:

 1. Kliknij na zawartość.
 2. Kliknij na przycisk "Nowy" na pasku narzędzi Joomla aby stworzyć nowy język treści.

 

8

Po kliknięciu na przycisk Nowy, pokaże się nowy ekran , gdzie będzie można zdefiniować nowy język zawartości.
Na przykład dla języka polskiego, należy podać dane w następujący sposób:

 

9


W ten sposób można określić nowy język na stronie internetowej, a po tym, można wybrać ten nowy język podczas tworzenia nowych treści na stronie internetowej.
Na przykład, gdy tworzysz nowy artykuł, można zaznaczyć, że ten artykuł będzie widoczny jeśli język polski jest wybrany na froncie strony internetowej.

 

10

Tworzenie nadpisania języka

Są pewne momenty, kiedy okazuje się, że niektóre stałe językowe nie nadają się do Twojej strony lub jest po prostu źle przetłumaczony.
Joomla daje możliwość stworzenia nadpisania języka, jako łatwego sposobu naprawy takich problemów z językiem.
Na przykład, można wybrać, aby zamienić "czytaj więcej:" tekst na stronie internetowej, na coś, co jest bardziej odpowiednie.
Aby to osiągnąć, należy przejść do "Sterowanie ręczne - overrides", kliknij przycisk Nowy, a następnie wypełnij szczegóły jak na przykład na poniższym zrzucie ekranu.

 

11

 1. Stała językowa to fragment kodu odpowiedzialny za wyświetlenie danej frazy.
 2. Text przedstawia nowy tekst, który zastąpi ten domyślny zdefiniowany w zainstalowanym języku.

Instalowanie języka rozszerzenia

W ten sam sposób instaluje się nowy język strony, można też zainstalować nowy język rozszerzenia, jeśli dostawca dodatku udostępnił taki pakiet instalacyjny języka.
Na przykład, dla dodatku DJ-Classifieds, deweloperzy umieszcili liczne pakiety językowe, które mogą być zainstalowane w taki sam sposób jak inne rozszerzenia.
Musisz jednak najpierw pobrać pakiet językowy ze strony deweloperów.

 

12

Po tym, należy zainstalować pakiet językowy, w ten sam sposób jak dowolne inne rozszerzenie, używając Extension Manager:

 1. Kliknij na Install w menedżerze rozszerzeń.
 2. Wybierz pakiet językowy.
 3. Kliknij przycisk Instaluj, aby zainstalować pakiet językowy.

 

13

Jeśli wszystko jest zrobione dobrze, zostanie zainstalowany nowy pakiet językowy.

 

14

Na tym zakończymy artykuł, w którym mam nadzieję, udało się wyjaśnić wszystkie aspekty menadżera języka i obsługi językowej w Joomla 3.